WIELKA WOJNA Z ZAKONEM WYGRANA…

Na zamku w Malborku, dawnej stolicy Zakonu, odbył się 25 listopada 2011 roku I Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej „Wielka Wojna Polski z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411”. Konkurs zakończył się wielkim triumfem uczniów naszej szkoły: Piotra Janiszka i Natalii Trafimów.

Był rozgrywany w dwóch kategoriach: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. Udział w nim wzięło 51 uczniów reprezentujących 18 szkół z powiatów: malborskiego i sztumskiego. Pomysłodawcami i organizatorami Konkursu byli nauczyciele z naszego Zespołu Szkół, panowie: Przemysław Szczuchniak i Marcin Noinski oraz pracownicy Muzeum Zamkowego w Malborku. A honorowym patronatem Konkurs objęli starostowie powiatów: malborskiego i sztumskiego oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Finał rozgrywany na zamku w Malborku był poprzedzony szkolnymi eliminacjami. Uczestnicy rozgrywki finałowej musieli zmierzyć się z testem składającym się z 40 pytań zamkniętych i otwartych. Czas na rozwiązanie testu – 90 minut. Podczas sprawdzania prac konkursowych przez komisję, młodzież zwiedzała malborską twierdzę. Najwięcej emocji dostarczyło rozstrzygnięcie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, gdzie dwóch uczniów: Piotr Janiszek z naszego „Kasprowicza” i Przemysław Miszkiewicz z malborskiego „Katolika” zdobyli identyczną ilość punktów w teście. Komisja zarządziła ustną dogrywkę, która stała na bardzo wysokim poziomie i była niezwykle emocjonująca, a jej uczestnicy wykazali się niesamowicie szczegółową wiedzą. Minimalnie lepszy okazał się Piotr Janiszek, który został zwycięzcą tego prestiżowego Konkursu. Na uwagę zasługuje fakt, że III miejsce przypadło również reprezentantowi naszej szkoły. Zdobyła je Natalia Trafimów. Laureatom i nauczycielom przygotowującym uczniów do Konkursu serdecznie gratulujemy.

Warto wspomnieć, że Konkurs wymagał od uczestników niezwykle rozległej, a zarazem szczegółowej wiedzy. Zamierzamy w następnym roku rozwijać tę inicjatywę rozciągając ją na młodzież z całego województwa pomorskiego.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję naszym nauczycielom za przygotowanie i organizację konkursu, dziękuje również wszystkim, którzy przyłożyli się do sukcesu naszych uczniów.

Dyrektor

<< powrót