DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ A.D. 2010

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” cytat ten pochodzi z Księgi V „O szkole” tworzącej wspaniałe dzieło Andrzeja Frycza Modrzewskiego "O poprawie Rzeczypospolitej". Innymi słowy, taka będzie Polska, nasza Ojczyzna, jak młodzież którą wychowujemy i kształcimy przygotowując ją do dorosłego życia, a co się z tym wiąże, do pełnienia wielu odpowiedzialnych ról społecznych, do służenia nie tylko sobie i swoim najbliższym, ale również innym, do służenia Polsce…

Praca nauczyciela, spadkobiercy wielkiego dzieła Komisji Edukacji Narodowej, jest niezwykle odpowiedzialna w każdym okresie dziejowym. Jednak w dzisiejszych czasach nabiera ona wyjątkowego znaczenia.

Nauczyciel jawi się jako swoisty przewodnik ucznia, dający mu nie tylko gotową wiedzę, ale może przede wszystkim, ukazujący mu drogi jej poszukiwania, dochodzenia do niej, w końcu, poszukiwania prawdy. „Przewodnik” czuwa nad „poszukującym”, nadaje sens jego poszukiwaniom. Jest wymagający, twórczy ale również pomocny i odpowiedzialny za swojego ucznia. Zawsze jest ze swoim uczniem. Cieszy się z jego sukcesów, przeżywa w raz z nim jego porażki. Ma zawsze dla swojego ucznia czas. Wykuwa jego osobowość. Odkrywa jego pasje. Obserwuje jak się zmienia, dojrzewa i wreszcie wypuszcza go w szeroki świat. To ziarno kiedyś przyniesie owoc.

Nauczyciel – przewodnik jest zawsze wymagający w stosunku do siebie. Zawsze sobie stawia wysoko porzeczkę. Jest profesjonalistą doskonalącym siebie i własny warsztat pracy. Ma jasny cel przed oczyma. Wie czego chce i dąży do tego. Wie jak trudno jest ten cel osiągnąć. Ile potrzeba czasu. W szkole nie osiąga się sukcesu z dnia na dzień.

Praca nauczyciela to powołanie, ileż razy to słyszymy. Ale czy nie jest to prawda? Czymże jest to powołanie? Każdy z nas, kto marzył o tej pracy, wie czym jest powołanie. Każdy z nas, kto realizuje się każdego dnia, wie czym jest powołanie. Każdy z nas, kto nie ma swojego wolnego czasu, wie czym jest powołanie. I tak można bez końca…

Szanowni Państwo, drodzy koledzy – nauczyciele. Kiedy ponad 450 lat temu wspomniany przeze mnie na wstępie Andrzej Frycz Modrzewski wypowiadał swoje znamienne słowa Rzeczypospolita była u szczytu potęgi. Była głównym rozgrywającym na arenie politycznej tej części Europy, a jej kultura promieniowała na cały region. Modrzewski jednak mówi „O poprawie Rzeczypospolitej” właśnie wtedy. Bo wtedy jest najłatwiej. I poucza dalej, aby wychowywać dobrze i sumiennie młode pokolenia. Ten obowiązek w głównej mierze spoczywać ma na instytucjach państwowych i nauczycielach. Krótko mówiąc ogromną rolę do spełnienia ma szeroko pojęta edukacja. Wielki polski myśliciel przestrzega wręcz, mądrego słuchacza, pomiędzy wierszami, co będzie jak zaniedbamy edukację.

Kiedy ponad 200 lat temu powoływano do życia Komisję Edukacji Narodowej stawiano jej dwa zasadnicze aczkolwiek zbieżne cele: reformę polskiego szkolnictwa i ratunek upadającej Rzeczypospolitej. Zdawano sobie wtedy doskonale sprawę, że jednym z ważnych filarów ratowania państwa są wykształceni i światli Obywatele. Tak jak w czasach Frycza Modrzewskiego. I znowu ogromna rola w tym trudnym procesie przypada nauczycielom: nowoczesnym, twórczym.

Mija ponad 200 lat od narodzin Komisji edukacji Narodowej, a zadania stojące przed szkołą i nauczycielami są takie same, wręcz identyczne. Zmieniło się może otoczenie, może środki, może narzędzia, ale nie cel sam w sobie. To od naszego codziennego młodzieży chowania zależeć będzie jaka Rzeczypospolita będzie jutro. Jakkolwiek brzmi to patetycznie taka jest prawda i każdy nauczyciel z powołania wie o tym doskonale.

Szanowni Nauczyciele życzę Wam abyście każdego dnia podejmowali ten wielki edukacyjny trud. Nie zrażali się problemami, porażkami, niepowodzeniami. One tak samo potrzebne są jak sukcesy i zwycięstwa. Życzę Wam zapału, wielu pomysłów. Życzę radości z wykonywanej pracy a w szczególności widzenia jej głębokiego sensu. Życzę cierpliwości, ogromnej cierpliwości. Ponadto chciałbym abyście czuli zawsze ogromną dumę z tego jaki zawód wykonujecie. Zawód dający Wam poprzez przebywanie z młodymi ludźmi wieczną młodość, powiem więcej - nieśmiertelność, gdy po latach zobaczą jak wielki wpływ na ich życie wywarliście stając się cząstką ich samych. Czyż jest coś piękniejszego?

Składam Państwu raz jeszcze serdeczne życzenia i podziękowania.

Mariusz Krause
Dyrektor

W tym szczególnym dniu wybitni pedagodzy naszej szkoły zostali wyróżnieni nagrodami Starosty Sztumskiego pana Piotra Steca. Są to: pani Małgorzata Dziedowicz, pani Beata Ostrowska–Nenczak i pan wicedyrektor Robert Buber–Bubrowiecki. Ponadto pan Starosta skierował życzenia do wszystkich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkoły.

Również swoje nagrody przyznał dyrektor szkoły pan Mariusz Krause dla nauczycieli za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz za pełne zaangażowanie w życie szkoły. Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie otrzymała pani wicedyrektor Bożena Dąbrowska oraz panie: Marzena Chrześcijańska, Bogusława Stankiewicz, Małgorzata Chybalska, Wiesława Kowalik, Bogusława Bogdańska, Ewa Cebula, Monika Bruś, Henryka Kaszuba, Anna Mietlewska, Maja Maziarz, Katarzyna Rybak, Aleksandra Wróblewska, Regina Tobiasz jak i panowie: Marcin Nabojczyk i Paweł Nieścier.

Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratuluję. Wszystkim pracownikom szkoły życzę udanej zabawy w ……….
...........................Iławie.

<< powrót