Wydarzenia

2004-12-10

Wycieczka autokarowa do Torunia

Dnia 10.12.2004 r. uczniowie klas II b, II c, III c uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Torunia. Organizatorami wyjazdu były pani prof. Wiesława Kowalik i pani prof. Henryka Kaszuba. Grupa wyjechała ze Sztumu rano około godziny 7.
Pierwszym etapem wycieczki było Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Główną działalnością planetarium jest prezentacja seansów popularno - astronomicznych obejmujących swoją tematyką praktycznie cały zakres wiedzy astronomicznej. Uczestnicy wycieczki obejrzeli dwa takie seanse - "Gwiezdny las" (40 min.) oraz "Wirująca Ziemia" (36 min.). Seans "Gwiezdny las" był podróżą do odległych świateł kosmosu, a także naszej dziennej gwiazdy - Słońca. Dzięki animacjom komputerowym, najnowszym obrazom i badaniom, na kopule planetarium uczniowie poznawali świat gwiazd z bliska. Seans "Wirująca Ziemia" wiernie odtworzył podstawowe zjawiska na sferze niebieskiej w różnych porach roku, obrazowo pokazał nam, że Ziemia tylko z pozoru jest statyczna. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem, nie spodziewając się tak fantastycznych efektów.
Po wyjściu z planetarium młodzież miała godzinę czasu na indywidualne poznawanie Torunia. Po przerwie wszyscy spotkali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Następnie grupa udała się autokarem do Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach. Obserwatorium to jako jedyne w Polsce udostępnia swoje obiekty zwiedzającym. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli obserwatorium optyczne, a potem obserwatorium radioastronomiczne. Te dwa obserwatoria tworzą wspólnie Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W obserwatorium optycznym zainteresowanie uczniów wzbudził astrograf Drapera oraz największy w Polsce 90 cm, zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina. Młodzież była też pod wrażeniem radioteleskopów - o średnicy 32 m oraz 15 m. Pracownik obserwatorium dokładnie wyjaśnił zasady ich działania. Radioteleskopami tymi prowadzi się badania Wszechświata na falach radiowych. Katedra radioastronomii jest częścią światowej sieci obserwatoriów uczestniczących w syntezie globalnego radioteleskopu - VLBI. Po zapoznaniu się z obiektami Centrum Astronomicznego UMK w Piwnicach uczniowie zmarznięci, jednak pełni wrażeń zakończyli zgłębianie tajników astronomii i wrócili do Sztumu.

    
 

<< powrót