Karty z historii
Michał Giembicki
Wspomnienie
  nauczycielki

Wspomnienie
  ucznia

Losy absolwentów
Kultura fizyczna
Matematyka
Historia i WOS
Geografia
Sporty obronne
Turystyka
Internat
Maturzyści
Uczniowie
Absolwenci
Dyrektor


Historia Zespołu Szkół w Sztumie

Ostatnie 10 lat
Maturzyści

Pośród wspomnień i wypowiedzi absolwentów nie może zabraknąć głosu najmłodszych. Tych, którzy właśnie zdają egzamin dojrzałości. Inaczej mówiąc, w naszym cyklu powinna się znaleźć owa "klamra między dawnymi i nowymi laty".

Przedstawiamy zatem abiturientkę z klasy IV a, Agnieszkę Markowicz. W chwili, gdy będziecie państwo o niej czytać, będzie mieć za sobą maturę, czyli m.in. egzaminy pisemne z języka polskiego i z wybranej przez siebie matematyki. Na zlocie zobaczymy Ją, być może, obok kogoś, kto uzyskał maturę w 1960 r. I to będzie owa symboliczna "klamra".

Koneserom sztuki ze Sztumu jest już Agnieszka znana. Śpiewała w słynnym Every Late, a także zwyciężyła w organizowanym przez SzOK turnieju recytatorskim. Z tym samym repertuarem - "Tajemnica fali" Leopolda Staffa i "List" Marka Hłaski - otrzymała wyróżnienie w eliminacjach rejonowych w Malborku i przedstawiła się publiczności w finale wojewódzkim, w teatrze kwidzyńskim.

A ma jeszcze Agnieszka osiągnięcia, mniej może znane poza szkołą, ale bardzo wysoko notowane w jej murach.

Między innymi, jako jedna z 60 osób, znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego w Katowicach. Była również scenarzystką, reżyserką i aktorką, bardzo wysoko ocenionych przedstawień szkolnych. Zaczęło się od Jasełek przygotowywanych wspólnie z Marcinem Chętnikiem, a skończyło na zupełnie już samodzielnym jej spektaklu, ilustrującym uchwalenie Konstytucji 3 Maja, pt. Polska w dobie Sejmu czteroletniego.

Agnieszka, po kądzieli pochodzi ze znanej w Sztumie rodziny nauczycielskiej Gabańskich. Nauczycielką była tu jej babcia, są mama i ciocia. Jej mama to także absolwentka sztumskiego L0. Jest zatem nasza bohaterka sztumianką z krwi i kości żyjących tu od pokoleń rodzin.

0 swoich planach opowiada z rozwagą świadomej kreatorki własnych losów. Będzie się ubiegać o miejsce na Politechnice Gdańskiej bądź WSP w Olsztynie. Ale najbardziej pragnie ukończyć germanistykę, traktując to jako znakomity punkt do kariery zawodowej bądź naukowej.

Żywy umysł, błyskotliwa inteligencja, nie znająca spoczynku natura, silna wola to zalety Agnieszki. Jej dewizą jest myśl iż każdy może i powinien ubierać w kształt swoje marzenia. Spełniła ich już wiele - miała swój teatr, śpiewała, recytowała. 0 rozległości jej zainteresowań i uzdolnień świadczy i to, że odniosła sukcesy w konkursach plastycznych, z powodzeniem uczęszczała do klasy biologiczno - chemicznej, polubiła naukę języków obcych, m.in. chodząc do klasy, której wychowawczynią jest mgr Ewa Narkun, dobrze poznała język łaciński.

Na egzaminie dojrzałości wybrała matematykę, a jeśli powiedzie się jej w konkursie świadectw na politechnice, będzie studiować fizykę.

To iż taka renesansowa osobowość dobrze się czuje w swojej szkole i z sympatią wspomina lata nauki i nauczycieli, jest też jakimś świadectwem modelu wychowania w tej szkole.

 


 Archiwum:
2001/2002
2002/2003
2003/2004

2004/2005
2005/2006
2006/2007
2007/2008
2008/2009
2009/2010
2010/2011
2011/2012
2012/2013