Biblioteka
 


SPOTKANIA Z PISARZAMI
 

SPOTKANIE Z PISARKĄ IZABELĄ CHOJNACKĄ-SKIBIŃSKĄ

 

W dniu 05.XI 2013 roku uczniowie klas - I B, II A i II C uczestniczyli w spotkaniu z autorką książki „Miłość na gruzach Kosowa” Izabelą Chojnacką-Skibińską.
Pisarka przybliżyła młodzieży tragiczną historię konfliktu w Kosowie i sytuację albańskich rodzin z małej wioski, jaką zastała, przyjeżdżając do Kosowa pół roku po zakończeniu wojny.
Przedstawiła trzy lata swojego życia wśród obcych ludzi w obcej kulturze. Opowieść przeplatała zdjęciami, pokazującymi zniszczenia i cierpienia, jakich doświadczali mieszkańcy Kosowa. Wiele zdjęć ukazywało codzienne życie i zwyczaje Albańczyków.
Pani Iza zakończyła spotkanie mottem ze swej książki: „Jeśli tą opowieścią uratuję choć jedną dziewczynę, to było warto”.

 


 

Warsztaty literackie z pisarką Moniką Sawicką

 

17 kwietnia 2013 roku 11 uczniów z klas I A, I B, T TEL i II CD wzięło udział w warsztatach literackich organizowanych przez Bibliotekę Sztumskiego Centrum Kultury.

Warsztaty prowadziła pisarka Monika Sawicka, autorka powieści „Kruchość porcelany”, „Serwantka”, „Mimo wszystko”, „Demi – sec”, „7 kolorów tęczy” oraz „Szeptem”.

Spotkanie rozpoczęło się od części teoretycznej, dotyczącej emocji w procesie twórczym, poznawczych składników procesu twórczego, indywidualnych cech twórców, społecznego kontekstu twórczości i emocjonalnych kosztów twórczości.

Następnie dostaliśmy teksty opowiadań, napisane przez Panią Sawicką. Po przeczytaniu mówiliśmy, jakie emocje towarzyszyły bohaterom opowiadań.

Kolejnym praktycznym zadaniem było napisanie według własnego pomysłu nowego zakończenia tych opowiadań.

Dwugodzinne warsztaty były bardzo udane, wiele się dowiedzieliśmy o procesie tworzenia, sami mogliśmy pisać.

Pani Sawicka jest osobą bardzo sympatyczną, stworzyła ciepłą i miłą atmosferę. Warto było poświęcić 2 godziny po lekcjach, poznać autorkę powieści i spróbować własnych sił pisarskich.

 

Więcej informacji o Pani Monice Sawickiej znajdziecie na stronie internetowej pisarki.

Katarzyna Sołtys kl. I B

 

Spotkania autorskie: z Małgorzatą Karoliną Piekarską
i Anną Onichimowską

 

W dniach 10-11 września 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Sztumie w ramach programu „ Pomorskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami- Z książką na walizkach” odbyły się dwa spotkania autorskie: z Małgorzatą Karoliną Piekarską i Anną Onichimowską. W spotkaniach tych uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

11 września z młodzieżą spotkała się Małgorzata Karolina Piekarska, z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania dziennikarka oraz pisarka. Opowiedziała młodzieży skąd czerpie pomysły na fabułę książek, jak przebiega proces pisania powieści, w jaki sposób uczniowie mogą rozwijać i doskonalić warsztat dziennikarski.

Słuchaczy szczególnie zaciekawiła historia życia stryjecznego dziadka pisarki, ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, opisana w książce „Dziewiętnastoletni marynarz”.

Natomiast 12 września odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską, autorką książek skierowanych do najmłodszych czytelników i młodzieży.
W naszej szkole dużą popularnością cieszą się jej powieści opowiadające o problemach młodzieży z narkotykami- „ Hera moja miłość”, i „ Lot komety”. Po spotkaniu uczniowie poprosili o pamiątkowy wpis do książek.

Uczniowie klasy II D prawniczo – dziennikarskiej i I D – humanistycznej przeprowadzili krótki wywiad z Małgorzatą Karoliną Piekarską:

Uczniowie: Kiedy zaczęła się Pani przygoda z literaturą?

Małgorzata Karolina Piekarska: Gdy miałam 8 lat, napisałam swój pierwszy wiersz.

U.: Jest Pani osobą, która na każdym kroku spotyka się z literaturą, pisze i wydaje książki. Kto zaszczepił w Pani zamiłowanie do tej dziedziny sztuki?

M. K. Piekarska: Tak, to prawda, jestem bardzo oczytana i kiedy tylko mam wolną chwilę, siadami czytam książki. Zdarza się, że jakaś lektura przypadnie mi do gustu, wtedy potrafię ją przeczytać nawet 5 razy.
W mojej rodzinie książki były od zawsze, sięgałam po nie bardzo chętnie. Uwielbiałam utożsamiać się z bohaterami i  przeżywać razem z nimi różne przygody.

U.: Napisała Pani 4 książki. Czy historie w nich opisane są autentyczne?

M. K. Piekarska: Większość jest autentyczna, w jakiś sposób związana z życiem ludzi z mojego otoczenia. Siedząc u fryzjera czy w kawiarni można dowiedzieć się niesamowitych rzeczy. Staram się być autentyczna, jednak książki dla młodzieży wymagają wplatania czystej fikcji.

U.: Prowadzi Pani bardzo aktywny tryb życia. Prezenterka, dziennikarka, pisarka oraz mama. Czy istnieją jeszcze jakieś inne pasje?

M. K. Piekarska: Jestem zabieganą kobietą. Gdy tylko mam wolną chwilę, gram z moimi pociechami w gry planszowe, jeżdżę na rowerze i rolkach. Największą moją pasją pozostaje jednak fotografia.

U.: Czy studiowała Pani dziennikarstwo?

M. K. Piekarska: Nie. Jestem zdania, że to niepotrzebne. Nie zawsze trzeba skończyć studia kierunkowe, by być dziennikarzem. Ja jestem tego świetnym przykładem – ukończyłam historię sztuki.

U. : Czy myślała Pani kiedyś o zmianie zawodu?

M. K. Piekarska: Nie, uwielbiam moją pracę. Jednak kiedy byłam dzieckiem, chciałam zostać astronomem. Niestety, słaby wzrok nie pozwolił.

U.: Kobieta spełniona – to chyba dobre określenie. Czy ma Pani jeszcze jakiś cel do zrealizowania?

M. K. Piekarska: Tak, chciałabym umrzeć mniej głupia niż się urodziłam. Myślę,że nie muszę tego tłumaczyć. Każdy zinterpretuje to jak zechce.

U.: Czy miałaby Pani jakieś rady dla przyszłych dziennikarzy, pisarzy? 

M. K. Piekarska: Przede wszystkim należy być cierpliwym,wymyślić temat i dużo o nim pisać. Każdy tekst, który piszemy, musi mieć wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Z pewnością należy wiele pisać. Można to robić na przykład w formie bloga.

U.: Dziękujemy  bardzo za rozmowę.

Rozmawiali i opracowali: Paulina Wiciel i Krystian Zdziennicki z kl. II D oraz Anita Śrutkowska i  Patrycja Psuja - kl. I D.
 << powrót