Wycieczka do Centrum Hewelianum

Niebo, Ziemia, Słońce, energia, wszechświat. Myślę, że tego typu tematy są dla każdego nurtujące. Między innymi dlatego postanowiliśmy wybrać się całą klasą na wycieczkę do Centrum Hewelianum. Naszym głównym celem było zwiedzenie wystawy, „Energia, Niebo i Słońce” oraz wysłuchanie wykładów. Pierwszy z nich nosił tytuł ,,Widmo - tęcza informacji”. Podczas zajęć zdobyliśmy wiedzę nt. popularnie znanej tęczy, między innymi jak powstaje i jakie informacje można z niej odczytać. Co ciekawsze widmo takie dostarcza nam wielu informacji np. z jakich pierwiastków składają się gwiazdy. Drugi wykład dotyczył energii i jej źródeł, zarówno tych wyczerpalnych jak i tych odnawialnych. Mogliśmy również pogłębić naszą wiedzę na temat tego jak żyć, aby nasza planeta mogła być bezpieczna na długie lata.

W międzyczasie zwiedzaliśmy wystawę złożoną z ekspozycji, która znajdowała się na dwóch piętrach. Na jednym z nich były eksperymenty i obrazy dotyczące nieba i wszechświata. Mogliśmy tam zobaczyć np. łazik na Marsie czy z bliska przyjrzeć się przestrzennym modelom planet. Piętro niżej mieliśmy okazję ,,poczuć energię", czyli np. prowadzić samochód w symulacji bycia pod wpływem alkoholu, czy wytworzyć falę tsunami. Warto dodać, że wystawy w Centrum Hewelianum są w pełni interaktywne, doświadczenia każdy może wykonywać samodzielnie.

Po wątku naukowym znalazła się również chwila na rozrywkę. Do domu wróciliśmy bogatsi o nowe informacje w zakresie fizyki i biologii.

Alicja Bogdańska kl. IIIAB

<< powrót