„Razem możemy więcej”
Raport z XIV Maratonu Pisania Listów Sumienia
- Zespół Szkół w Sztumie

13 grudnia 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie już po raz trzeci wzięli udział w akcji Amnesty International- Maratonie Pisania Listów Sumienia w obronie tych, których prawa człowieka zostały złamane. Łącznie, pod opieką organizatorów i wolontariuszy, uczniowie napisali 88 listów.

Bohaterami tegorocznej akcji, w imieniu interesów których, najchętniej pisała młodzież „Kasprowicza”, byli min: Miriam Isaura Lopez z Meksyku, która została porwana z ulicy, torturowana i gwałcona, oraz zmuszona do podpisania fałszywych zeznań w sprawie rzekomej działalności w kartelu narkotykowym (16 listów). Szczególnie wstrząsające okazały się losy Hakan’a Yaman’a, Turka domagającego się wszczęcia śledztwa po tym jak oślepiono go i wrzucono w ogień, skazując tym samym na śmierć. Procederu tego dopuścił się oddział policji „pacyfikujący demonstrację” (11 osób). Dziewięcioro uczniów wyraziło swoja opinię odnośnie wydarzeń na ukraińskim Majdanie, udzielając wsparcia dla demonstrujących na Placu Niepodległości w Kijowie, troje wyraziło swoje poparcie dla sprawy 13działaczy opozycyjnych uwięzionych za krytykę rządu Bahrajmu, czworo poparło dziennikarza etiopskiego, Eskindera Nega w jego walce o wolność słowa i poglądów politycznych.

11 spośród młodych ludzi zwróciło się do prezydenta Tunezji Moncef’a Marzouki’ego w obronie Jabeur’a Mejri, skazanego i osadzonego w więzieniu za wyrażanie poglądów religijnych na portalu społecznościowym Facebook, co zostało uznane przez władze za obraźliwe dla islamu i muzułmanów. Również sprawy wyznaniowe, stały się pretekstem do uwięzienia i skazania w niesprawiedliwym procesie dr Tun Aunga, po zamieszkach, jakie wybuchły między buddystami z grupy Arkanów i muzułmanami z grupy Rohingya w czerwcu 2012 r. w mieście Maungdaw, w zachodniej Birmie - mimo relacji świadków, świadczących o tym, że dr Aunga uspokajał, nie zaś podburzał tłum (8 listów). Siedmioro uczniów zwróciło się do Ministerstwa Sprawiedliwości w Kambodży, wstawiając się za aktywistką na rzecz prawa do posiadania dachu nad głową przez ludność wysiedloną z okolic jeziora Boeng Kak-podobny los spotkał wysiedleńców z nigeryjskiego Badia East, sześcioro zaś do Prokuratora Generalnego w Rosji w sprawie tzw „Trójki z Placu Błotnego” – oskarżonych o użycie przemocy wobec policjantów, ponad rok temu.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza, zajęli także stanowisko w sprawie łamania praw człowieka w Polsce - prosząc premiera Donalda Tuska o wyjaśnienia i ujawnienia całej prawdy o tajnych więzieniach CIA na terenie Rzeczypospolitej, a także pochylenia się nad losami wrocławskich Romów, którym grozi wysiedlenie. Młodzież naszej szkoły nie pozostała również obojętna wobec krzywdy, którą wyrządzono białoruskiemu działaczowi na rzecz praw człowieka - Jharowi Cichaniukowi, prześladowanemu nie tylko za wspomnianą działalność, ale także za orientację seksualną. Podobnym represjom poddawani byli także działacze COFADEH - Komitetu Krewnych Osób Zatrzymanych i Zaginionych w Hondurasie, których działalność szczególnie przeszkadzała tamtejszym władzom - w obronie organizacji opowiedziało się czworo uczniów.

Wkrótce na stronie internetowej ZS umieścimy informacje na temat skuteczności naszych działań.

Za udział w akcji WSZYSTKIM serdecznie dziękujemy!!!

<< powrót