Warsztaty laboratoryjne
na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

W ramach współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz projektem „Poznaj pracę biologa” dnia 26.11.13r. (wtorek) uczniowie klas IIA i IIC wybrali się na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego na warsztaty laboratoryjne.

Do wyboru mieliśmy trzy warsztaty:

- „Skąd się bierze prąd?”,

- „Co pływa w naszej krwi?”,

- „ Komórka roślinna w mikroskopie fluorescencyjnym".

Każdy z nas wziął udział w jednych zajęciach. Ci, którzy wybrali zajęcia dotyczące krwi, najpierw badali krew nieznanej osoby, tym samym mogli sprawdzić, np. poziom jej erytrocytów, limfocytów i retikulocytów, ocenić, czy krew pochodziła od kobiety, czy mężczyzny oraz określić stan zdrowia badanej osoby. Była również możliwość zrobienia wymazu swojej krwi i oznaczenia jej grupy. Natomiast uczniowie biorący udział w warsztatach dotyczących komórki roślinnej mogli obserwować ją pod mikroskopem fluorescencyjnym. Poznali budowę i zasadę działania takiego mikroskopu oraz przykłady jego zastosowania w badaniach budowy i funkcji komórki. Licealiści, którzy zdecydowali się pójść na warsztaty o prądzie w mózgu, dowiedzieli się co to jest potencjał spoczynkowy i czynnościowy neuronu, poznali charakterystykę sygnału EEG w stanie czuwania i we śnie, brali udział w wykonywaniu zapisu czynności EEG w stanie czuwania w warunkach relaksu i koncentracji uwagi. Uczniowie ci również dowiedzieli się, jakie zmiany w mózgu mogą być następstwem pozbawienia snu.

Były to niezwykle interesujące zajęcia. Każdemu z nas zdobyta wiedza na pewno przyda się w życiu codziennym. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze dużo takich wyjazdów i z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

Wiktoria Hennoszczenko, kl. IIA

<< powrót