Lekcja historii na zamku krzyżackim w Malborku

Dnia 22 października 2013 roku, uczniowie klasy II C „cofnęli się” w przeszłość udając się do zamku krzyżackiego w Malborku na lekcję historii. Opiekunami grupy byli: wychowawczyni klasy, pani profesor Ewa Cebula oraz pan profesor Przemysław Szczuchniak.

Pobyt na zamku rozpoczął się około godziny 10.00 krótkim wykładem w Archiwum Państwowym w Elblągu, z siedzibą w Malborku. Dowiedzieliśmy się, jakie dokładnie dokumenty znajdują się w archiwum i w jaki sposób możemy do nich sięgnąć. Pracownica archiwum opowiedziała nam czym zajmuje się genealogia oraz jak tworzy się drzewa genealogiczne. Pokazała kilka takich drzew, zaczynając od najprostszy kończąc na bardzo rozbudowanych drzewach genealogicznych rodów królewskich. Udostępniono nam również kronikę ze zdjęciami i księgę zawierającą spis związków małżeńskich zawartych wiele lat temu. Następnie pan przewodnik oprowadził naszą grupę po zamku, opowiadając przy tym ciekawe historie z codziennego życia zakonników. Dzięki wizycie na zamku w Malborku mieliśmy okazję zobaczyć salę jadalną, salę obrad, a nawet piec zakonny.Mogliśmyusłyszeć wiele ciekawych informacji dotyczących zakonu.Na koniec pan przewodnik zaprowadził nas na wystawę zbroi i uzbrojenia oraz wystawę bursztynu. Oczywiście najbardziej nasz wzrok przykuła prezentacja ozdób i wyrobów z bursztynu, gdyż w naszej klasie przeważająca większość to dziewczęta.

Pobyt w Malborku dobiegł końca. Rozentuzjazmowani i pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do Sztumu. Była to dla nas bardzo interesująca odmiana lekcji historii.

Katarzyna Lewandowska II C

<< powrót