Dzień Sybiraka

…A myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy - plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli, i szli - niepokonani!
Aż "Cud nad Wisłą" darował nam Bóg!

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Szkół, urzędów, kamienic, i chat:
Myśmy znów do Niepodległej szli,
Jak z zaboru, sprzed dwudziestu lat.

Bo od września, od siedemnastego,
Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas:
Przez lód spod bieguna północnego,
Przez Łubiankę, przez Katyński Las!

Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże...
Nie zatrzymał nas czerwony kat,
Bo przed nami Polska - coraz bliżej!

                                        Marian Jonkajtys „Marsz Sybiraków”

17.09 2013 roku w 74 rocznicę agresji ZSRR na Polskę, młodzież Zespołu Szkół im. J. Kasprowicza uczestniczyła w obchodach X Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się mszą na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, gdzie pod pomnikiem Golgoty Wschodu uczniowie, złożyli kwiaty oddając hołd wszystkim poległym. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie w towarzystwie samych Sybiraków i ich rodzin, oficjeli - min. prezydenta Lecha Wałęsy, wzięliśmy udział w dalszych uroczystościach, które zapoczątkowała msza odprawiana w szymbarskiej kaplicy pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego.

Niezapomniane wrażenia pozostaną nam po zwiedzaniu Domu Sybiraka, budowanego i zamieszkiwanego przez Polaków ponad dwa wieki temu, Domu Powstańca Polskiego z Adampola - symbolu domostw wszystkich Polaków, którzy kiedykolwiek musieli opuścić ojczyznę, repliki fragmentu łagru „Borowicze” będącego modelem sowieckiego łagru, zbudowanego wg schematu narysowanego przez grupę Borowiczan – powojennych zesłańców AK, czy Bunkru Gryfa Pomorskiego, zrekonstruowanego na wzór bunkru należącego w czasie okupacji do TOW Gryfa.

Było nam także dane obejrzeć pomnik Niedźwiedzia Wojtka, syberyjskiego niedźwiedzia brunatnego, którego zaadoptowali i wciągnęli w swoje szeregi żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w Iranie w 1942 r.

Podczas uroczystości w CEiPR, po raz kolejny wręczone zostały odznaki Sybiraków i nagrody Bursztynowego Drzewa, a zebrani wysłuchali wystąpień m.in. prezesa Związku Sybiraków oraz przedstawicieli Rodzin Katyńskich i Instytutu Pamięci Narodowej. Popołudnie upłynęło tradycyjnie na spotkaniach, wspomnieniach, prezentacjach filmów.

Jednym chyba z najbardziej symbolicznych i wzruszających momentów obchodów jest gwizd lokomotywy pociągu, który wywoził rodaków na Sybir…i łzy w oczach tych, którzy tego doświadczyli osobiście.

<< powrót