"Noc Muzeów w Sztumie"

Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie na na kolejną "Noc Muzeów", która odbędzie się 15 maja w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Sztumie. Jak zwykle organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Wieczór będzie miał charakter przeglądu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

Imprezę rozpoczniemy o godzinie 18:00 projekcją kilku filmów krótkometrażowych z udziałem członków Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Będą to: film edukacyjny "Historia Średniowiecznej Polski", "Znak Gryfa" i Oblężenie Malborka 2009" w reżyserii Mariusza Sławińskiego i Jacka Spychały oraz "Pościg" Marcina Szuwarowskiego i Łukasza Suchockiego.

Około godziny 19:30 nastąpi projekcja filmu dokumentalnego z lat 30-stych XX wieku prezentującego wycieczkę po Wiśle i Nogacie na pokładzie statku wycieczkowego.

 

O godzinie 21:00 wyświetlony zostanie film dokumentalny "Marsz Wyzwolicieli". Swoistą lekcję historii prowadzi Wiktor Suworow, historyk, były oficer GRU - radzieckiego wywiadu wojskowego. W nowym świetle przedstawione zostały kulisy II wojny światowej, w rozpętaniu której nie mniejszy od nazistów udział miał ZSRS. W "Marszu wyzwolicieli" prezentowane wcześniej tezy Suworowa ponownie zostały poddawane weryfikacji. Nawiązując do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, którą zapoczątkował atak Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 r., autor szuka odpowiedzi na pytanie: jakie były prawdziwe przyczyny bezprecedensowej druzgocącej klęski wojsk radzieckich? Dokument obnaża prawdę o roli stalinowskiej Rosji i samego Stalina, który unicestwił miliony ludzi i doprowadził do wybuchu krwawej wojny, by w ten sposób objąć panowanie nad całym światem. Znamienne jest, że największa w historii koncentracja Armii Czerwonej została rozbita w przededniu zaplanowanego "wyzwolicielskiego marszu na Zachód". W filmie nie zabraknie świadków historii. Rozwiązanie zagadki 1941 roku może przynieść - za Suworowem - wyjaśnienie przyczyn obecności w brzeskiej twierdzy funkcjonariuszy 132 batalionu konwojowego NKWD (jednostki do działań zafrontowych).

Dodatkowo wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć rarytas w sztumskich zbiorach muzealnych: "Śpiewnik Polski" Feliksa Nowowiejskiego, wydany w 1924 r. przez Księgarnię Św. Wojciecha. Jest to najnowszy nabytek ekspozycji, wpisujący się w tegoroczne obchody 90 rocznicy plebiscytu na Powiślu i koncertu plebiscytowego tego sławnego kompozytora. Bezpłatnie udostępniona dla zwiedzających będzie również stała ekspozycja muzealna zbiorów Sławomira Michalika.

<< powrót